Azonnali és hosszú távú turisztikai fellendülés
AZ OLIMPIARENDEZÉS ELŐNYEI – 6. RÉSZ
A korábbi olimpiarendezési tapasztalatok alapján egyértelmű, hogy egy nyári játékok több százezer külföldi vendég érkezését és a belföldi turizmus élénkülését is jelenti egyben, a távlati idegenforgalmi előnyökről nem is beszélve, amelyek Magyarország és Budapest ismertségének, jó hírének erősödése révén jönnek létre.
Az olimpiai és paralimpiai turizmus közvetlen gazdasági hatása bevételt jelent a magyar gazdaság számára. Az olimpia látogatószám- és látogatóköltés-növekedésben megjelenő hatása jellemzően már a rendezés éve előtti hétéves időszakban jelenik meg, a játékok időtartama alatt kicsúcsosodik, és a hasonlítható nagy sportrendezvényeket számba vevő összehasonlító elemzés alapján az olimpiát követő hat évben is érzékelhető marad.
A 2024-es budapesti olimpia a Magyarországra látogatók számát mintegy 1,37 millió fővel növelheti a hosszú és rövid távú hatásokat is beleszámítva, így a turizmusból származó várható, közvetlen gazdasági hatása a 196 milliárd forintot is meghaladhatja a 2018-2030-as időszak alatt a PwC becslései szerint. Az előrehozott és olimpiai beruházások (1464 Mrd Ft), valamint a turizmus várható növekedése (jegyárbevétel nélkül: 131 Mrd Ft) mellett a szervezőbizottság által finanszírozott költések (634 Mrd Ft) is hatással lesznek a makrogazdasági mutatókra (GDP, jövedelmek). Az utóbbi két kiadás döntő módon az olimpia évéhez, 2024-hez kapcsolódik, azonban, a szervezőbizottság költéseivel ellentétben, a turizmust az olimpia rendezése hosszabb időn keresztül is befolyásolja, vagyis a megnövekedett turistaforgalom a rendezés előtti és utáni években is tapasztalható.
(Forrás: PricewaterhouseCoopers/Olimpiai megvalósíthatósági tanulmány – 2015)